Resultat Lorepaddeln 2006-05-21.

Deltagande klubbar, företag & andra konstellationer
Brunnsvikens KK
Bråvikens KK
Castrol
Finspång
Finspångs KK
Kalmar KK
Katrineholms KK
KK Eskimå
KK Glid
Kungälvs KK
Lidköpings KK
Malmö KK
Norrköping
Nyköpings KK
Näsets PK
Oskarshamn
Oxelösunds KK
PK Delfinen
Reval Kayak Team
Sollentuna KS
Stockholms KK
Stockholms PK
Tibro KK
Trollhätte KK
Tullinge FK
Vaxholms KS
Westerviks KK
Vingåker
Örebro KF
Örnsbergs KS
Överlida
K1, tävlingsklass D 18, 20 km
Plac Namn Klubb Tid
1 Michaela Jonsson Nyköpings KK 01:51:55
2 Evelina Menning Vaxholms KS 01:55:22
3 Agneta Granstedt Näsets PK 01:58:41
4 Hanna Plato Nyköpings KK 02:07:01
K1, tävlingsklass H 18, 20 km,
Plac Namn Klubb Tid
1 Daniel Hall Kungälvs KK 01:41:45
2 Björn Ljungberg Malmö KK 01:43:31
3 Magnus Ljungberg Malmö KK 01:48:55
K1, tävlingsklass H 22, 32 km
Plac Namn Klubb Tid
1 Magnus Sivebrant Malmö KK 02:38:10
2 Henrik Lemel Malmö KK 02:38:11
3 Mikael Westlén Vaxholms KS 02:38:13
4 Jacob Holst KK Eskimå 02:48:49
5 Andreas Mäntykorpi Katrineholms KK 02:49:59
6 Isak Nordin Näsets PK 03:03:24
K1, Veteraner herrar, 18 km
Plac Namn Klubb Klass Tid
1 Lars Modig KK Glid H30 01:40:23
2 Jim Sandberg KK Glid H30 01:50:07
1 Björn Olin Stockholms KK H35 01:35:51
2 Kornel Varju Tullinge FK H35 01:36:26
3 Mika Ojala Norrköping H35 01:50:10
4 Erik Wildenstam Bråvikens KK H35 01:56:14
1 Per-Åke Carlsson Lidköpings KF H40 01:33:02
2 Stefan Wiberg Örebro KF H40 01:33:07
3 Henrik Sundelöf Tullinge FK H40 01:44:33
4 Lennart Skog Finspångs KK H40 01:48:59
1 Mats Eriksson Örnsbergs KS H45 01:40:36
2 Stefan Karlsson Näsets PK H45 01:40:51
3 Lars-Inge Fridolfsson Reval Kayak Team H45 01:40:53
4 Jörg Schürmann Trollhätte KK H45 01:44:37
5 Mikael Stensils Vaxholms KS H45 01:49:59
1 Rolf Högnert Trollhätte KK H50 01:35:49
2 Stefan Andersson Kungälvs KK H50 01:40:50
3 Thomas Schumann Örnsbergs KS H50 01:41:28
4 Kjell Andersson Finspångs KK H50 01:42:42
5 Anders Hansson Westerviks KK H50 01:45:12
Plac Namn Klubb Klass Tid
1 Roland Carlsson KK Glid H55 01:37:22
2 Jan Östlind Tibro KK H55 01:43:45
3 Bo Welander Tibro KK H55 01:43:50
4 Christen Zetterström KK Glid H55 01:50:18
5 Rolf Andersson Norrköping H55 01:50:23
6 Mats Hallmén Örebro KF H55 01:50:49
1 Göran Augustsson Trollhätte KK H60 01:46:04
2 Arne Wahlberg KK Glid H60 01:47:32
3 Hans Hellström Finspångs KK H60 01:50:52
4 Claes-Göran Claesson Överlida H60 02:01:37
1 Ove Emanuelsson Tibro KK H65 01:40:54
2 Laszlo Jóo Örnsbergs KS H65 01:52:57
1 Bengt Järnhester Oskarshamn H75 02:09:31
K1, tävlingsklass D12, 9 km
Plac Namn Klubb Tid
1 Linnea Stensils Vaxhlms KS 00:55:28
2 Klara Hellström Finspångs KK 01:00:34
3 Julia Seger Stockholms PK 01:05:20
4 Frida Hellström Finspångs KK 01:07:48
5 Lisa Eriksson Finspångs KK 01:12:41
K1, tävlingsklass D14, 9 km
Plac Namn Klubb Tid
1 Julia Stensils Vaxholms KS 00:51:18
2 Loe Hellström Finspångs KK 00:51:44
3 Maja Wiberg Örebro KF 00:52:19
4 Frida Eriksson Finspångs KK 00:53:55
5 Jennie Halvarsson Finspångs KK 00:55:07
6 Jessica Andreé Bråvikens KK 01:04:06
7 Jennie Björling Finspångs KK 01:05:37
8 Linnea Strand Finspångs KK 01:11:59
K1, tävlingsklass H14, 9 km
Plac Namn Klubb Tid
1 Jimmy Seger Stockholms PK 00:50:44
2 Kasper Eloff Finspångs KK 00:54:46
3 Marcus Andersson Lidköpings KF 00:54:58
4 Dennis Lindberg Finspångs KK 00:55:02
5 Jonas Bygghammar Finspångs KK 01:01:03
6 Joakim Lindberg Finspångs KK 01:06:23
7 Martin Larsson Finspångs KK 01:10:46
K1, tävlingsklass H 16, 18 km
Plac Namn Klubb Tid
1 Filip Andreé Bråvikens KK 01:47:38
K1, motionsklass, 9 km
Plac Namn Klubb Tid
1 Anders Anefjärd Bråvikens KK 00:55:03
2 Marcus Östman Finspångs KK 01:02:13
3 Krister Persson Norrköping 01:03:35
4 Anders Ek Finspång 01:05:17
5 Urban Ringqvist Bråvikens KK 01:11:38
6 Elin Norman Sollentuna KS 01:16:06
C2, tävlingsklass, 18 km
Plac Namn Klubb Tid
1 Sven Dahlgren/Lars Dahlgren Vingåker 02:20:33
2 Ulf Pettersson/Catharina Lindell Castrol 02:30:27
K1, motionsklass, 18 km
1 Peter Gustavsson Lidköpings KF 01:38:51
2 Arne Iwarsson Brunnsvikens KK 02:20:18
K2, motionsklass, 18 km
Plac Namn Klubb Tid
1 Melina Westeberg/Sofia Landberg Bråvikens KK 01:48:06